17 декември 2010 г.

Шоколадови бисквити трюфел, препоръчани от ani_d


Продукти:

200 г начупен шоколад
90 г краве масло
110 г захар
щипка сол
3 яйца
1 ч л ванилова есенция
210 г брашно
25 г какао на прах (горчиво)
1/2 ч л бакпулвер
3/4 чаша (188 г) пудра захар

Приготвяне:

40 броя биквити

• В неголям съд на водна баня се разтoпява маслото и шоколадът до еднородна маса.
• Маха се от огъня и се охлажда, добавя се захарта. Омесва се всичко добре, докато не се разтвори захарта.
• Добавят се едно по едно яйцата, като след всяко яйце сместа се разбира хубаво с миксер.
• Добавя се ванилията. Брашното се пресява, какаото, солта и бакпулвера в шоколадовата смес.
• Отново всичко добре се омесва и се оставя за 1 час (или повече) в хладилника. Купата е покрита с фолио.
• Фурната се загрява до 160 С.
• Тавата се намазва с масло или се постила хартия за печене.
• Пудра захар се насипва в неголяма купа (чиния).
• С чаена лъжица се отчупват парченца тесто от които се правят топки ~ 2,5 см диаметър.
• Всяка топка се овалва в пудра захар. Всяка бисквита трябва да бъде покрита с ДЕБЕЛ слой пудра захар.
• Бисквитите се поставят върху хартия на разстояние 4 см.
• Пекат се 10-15 минути (по време на печене се пукат леко - нормално е).
• Готовите бисквите се охлаждат в тавата още 2 минути, след което се изваждат до пълното охлаждане.
• Могат да бъдат съхранявани в затворени кутии.

Коледни меденки - Йоли


Продукти


250 г течен мед
130 г кафява захар
1 яйце
2 с.л. ром
100 г меко масло
500 г бяло брашно
щипка сол
1 пак.бакпулвер
1/2 ч.л.сода за хляб
индийско орехче
джинджифил на прах
кардамон
канела
карамфил

Приготвяне

Медът и захарта леко се загряват в тенджера и се изсипват в купа.Добавят се яйцето, ромът и маслото.Сместа се разбива с миксер,докато стане на пяна. Брашното се смесва и се пресява с бакпулвера, содата и подправките.Добавят се с бъркане към медената смес.Получава се лепкаво тесто,което се слага за няколко часа в хладилника за да се втвърди.

Не слагайте повече брашно,независимо,че тестото лепне.Просто си намаслете ръцете с малко мазнина и го съберете на топка. Задължително го оставете в хладилника поне за 2 часа.

На малки части тестото се разстила върху работния плот с точилка върху хартия за печене.Поръсва се с брашно и се разточва на кора,не по-дебела от 1 см.Изрязват се курабийки с формички.Нареждат се в тава,застлана с хартия и се пекат в предварително загрята на 170*фурна.Като изстинат се украсяват и се съхраняват в кутии.

Направете от меденото тесто различни фигурки,венчета или къщички. Забавлявайте се,импровизирайте ...
*Не съм дала точни пропорции на подправките,защото всеки предпочита различни аромати.Обикновено слагам микс от всички тези подправки и общото им количество е около 1 ч.л.

* Винаги разточвам меденото тесто върху хартия.Използвам брашно само за поръсване,колкото тестото да може да се разточи.Така меденките не поемат допълнително много количество брашно и остават меки.Разбира се,колкото по-дълго престоят,толкова по-вкусни стават.

Коледни звезди на баба, от Мишел, вероятно ще издържат около месец


(сладките на баба, които наистина ухаят на Коледа )

2-3 яйца (зависи от големината)
1ч.ч кафява захар (или 1:1 кафява и бяла, за тези, които предпочита по-сладко)
½ ч.ч мед (3с.л с препълнени с връх, захаросан мед)
1ч.ч. олио
1ч.л сода (непълна)
подправки (ако имате готов микс за меденки или това е моят микс, но всичко е до вкус
ванилия
канела
карамфил
джинджифил
индийско орехче
мъничко кориандър

1ч.ч ядки (смлени или нарязани на ситно, но не на брашно, а така, че да се усещат)
(Х 1 пълна шепа сурови орехи, бадеми, лешници, като се нaрежат, горе-долу
се получава нужното количество)
2/3ч.ч сушени плодове нарязани на ситно
2с.л портокалови и лимонови захаросани кори (препълнени с връх) Това допълва
количеството на сушените плодове до пълна ч.ч.
Начин на приготовление: Предварително се нарязват на ситно ядките и сушените плодове. Смесват се в подходяща купа, в която после, ще се замеси тестото.
Меда се разтапя на котлон заедно със захарта. Бърка се докато захарта не се разтопи напълно и сместа стане еднородна. В затоплената захарна смес се изсипват подправките (ванилия, 1с.л канела, 1ч.л.джинджифил, щипка карамфил, щипка индийско орехче и кориандър). Бърка се докато сместа не ги поеме напълно. Накрая се добавя и содата, разбърква се още един два пъти и се изсипва в купата при ядките и плодовете. Разбърква се енергично докато не ги поеме всичките. Добавят се едно по едно яйцата, като се бърка непрекъснато. Получава се приятна пенеста кремообразна смес. Накрая се добавя олиото. Аз го добавям наведнъж. После се бърка енергично докато сместа не го поеме изцяло.
Сега идва момента на брашното. Препоръчвам да се добавя не на веднъж а по малко. Първоначално по 5-6пълни с.л. после по 1-2 , като се бърка непрекъснато, докато бъркането стане трудно. Тогава идва реда на доомесването с ръце. Добавяйте брашно, докато тестото спре да се лепи, но все пак тестото трябва да остане доста меко. Тестото става много приятно и силно ароматно. Истината е в доброто измесване! Добре е да се поомеси известно време, докато тестото стане меко гладко и лъскаво. Така продуктите се спояват и ароматите се засилват, а това, естествено, прави сладките по-вкусни. Тестото се увива и се оставя да престои в хладилника едно денонощие. (Може да се обработва и веднага, но вкуса става по-силен, когато тестото престои. Аз го оставям да престои едно денонощие в хладилника) Разточва се на кора около 5мм и се изрязват звезди. Пекат се на около 180ºC докато не замирише на Коледа и сладките не променят леко цвета си Ако прекалите с печенето сладките, ще станат доста твърди след като изстинат. Но ако се направят достатъчно време преди Коледа, ще омекнат до тогава

Ванилени кравайчета -от Наталина, издържат до месец и половина


150г брашно
70г готварско нишесте (т.е без примеси - чисто) - царевично, пшенично, картофено(според оригиналната рецепта)
70г пудра захар
80г орехи или лешници - смилат се
150г масло със стайна температура
1-2 жълтъка(зависи от големината)

За след изпичането, си пригответе една купа с около 150 - 200г пудра захар, в която сте сложили 2-3 пакетчета със ванилена захар или прахчета ванилин.

Приготвяне:

На дъската за месене пресяваме брашното, прибавяме нишестето и захарта, смлените орехи. Отгоре нарязваме на късчета маслото и прибавяме жълтъците. започваме да месим, докато тестото стане гладко. Оставяме тестото за една вечер на хладно място да отпочине. На другият ден правим от тестото цилиндър и режем еднакви по големина колелца, които правим на пръчици 6-7 см. дълги и 1 см дебели и завиваме на кравайчета (под формата на буквата С). Печем върху ненамаслена тава, на умерена температура до порозовяване (не ги правете много кафяви, за да не се втвърдят). Още докато са горещи ги овалваме в предварително приготвената пудра захар с ванилия.
Съхраняват се в картонена кутия, на хладно място. Издържат поне месец, месец и половина. Могат и да се замразя

1 декември 2010 г.

белтъчна глазура или роял айсинг/за меденки и други/




1 белтък, 150-200 гр двойно пресята пудра захар и няколко капки лимонов сок.
Тази глазура може да се оцвти и със сладкарски бои.

упътвания от Наталина:   Аз използвам обикновено найлоново пликче, но добре става и с хартиена фунийка. Много е важна консистенцията на айсинга( глазура) и си трябват опити, докато се получи добре. За тънките линии използвам доста твърда глазура - като вдигнеш лъжичка с глазурата, тя застива във въздуха. За глазурата за запълване, прибавям по малко лимонов сок, така че да се стича от лъжичката като мед.  Когато направя айсинга, го слагам хладилника, в пластмасова кутия с капак, но преди това покривам плътно с прозрачно фолио. Съхранявала съм и в обикновен найлонов плик - добре завързан. Когато ти трябва, рязваш ъгъла, изтискваш необходимото количество и другото връщаш в хладилника ( но е добре да го сложиш в чинийка или купичка, ако протече. 
Иначе за самото украсяване използвам или найлоново пликче, или пош за еднократна употреба. Важното е да не сложиш повече от 1-2 супени лъжици айсинг, за да се държи удобно и завързваш на възел отгоре поша, почти до самия айсинг. Получава се малък и удобен за дъжане  в едната шепа пош. Нищо не излиза от никъде и е удобно за украса. По принцип с айсинга е добре да се работи в малки количества. Дано съм помогнала

Никога, никога за глазура не разбивайте белтъка предварително без захарта. Така вкарвате много въздух и глазурата става пореста лесно пада и не е лъскава. По принцип глазурата не се разбива, а се бърка. Но дори и да се прави с робот, не се използва приставката за биене на белтъци, а приставката за кексово тесто. За глазурата ви трябват 1 белтък 150 - 200 г. добре пресята пудра захар( според големината на белтъка и според това каква консистенция търсите да постигнете. Може да прибавите лъжичка лим.сок заради вкуса и лъжичка нишесте, за да не се рони глазурата. Слагате всичко в купа без малкА част от захарта и бъркате. За заливане на меденките глазурата трябва да се точи като вдигнете лъжицата. За контури прибавяте още захар, докато като вдигнете и обърнете лъжицата, да тръгне да се стича, но да застине.